دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

شمارش گلبول قرمز(RBC) در آزمایش خون

گلبول قرمز سلول هایی در خون است که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارد. شمارش گلبول قرمز یا RBC  آزمایشی است که با استفاده از آن پزشک شما متوجه می شود که گلبول قرمز خون شما چقدر است.

گلبول قرمز به دلیل وجود پروتئینی به نام هموگلوبین در آن، قرمز رنگ است. هموگلوبین اکسیژن را در شش ها جذب می کند. سپس این سلول های قرمز رنگ خون در رگ های خونی حرکت کرده و اکسیژن را به همه سلول­ ها می رساند. شکل گلبول های قرمز شبیه دونات است با این تفاوت که میانه آن سوراخ نیست. البته برخی بیماری ها ممکن است شکل آن را تغییر دهد و باعث توقف جریان خون در مویرگ ها و یا رگ ها شود. کلیه شما در ساخت گلبول قرمز به بدنتان کمک می کند.

شمارش گلبول قرمز در آزمایش خون

شمارش گلبول های قرمز یا RBC  آزمایشی است که با استفاده از آن پزشک شما متوجه می شود که گلبول قرمز خون شما چقدر است. این تست از این جهت مهم است که گلبول قرمز شما حاوی هموگلوبین است و با استفاده از آن اکسیژن در بدن شما به سلول های بافت های دیگر منتقل می شود. میزان اکسیژنی  که به بافت ها منتقل می شود به تعداد گلبول های قرمز بستگی دارد.

آزمایش خون

شمارش گلبول قرمز نرمال

مقدار نرمال RBC یا همان شمارش گلبول قرمز مطابق زیر است:

 • در مردان ۴٫۷ تا ۶٫۱ میلیون در هر میکرولیتر (cells/mcL)
 • در زنان ۴٫۲ تا ۵٫۴ میلیون در هر میکرولیتر (cells/mcL)

اگر تعداد گلبول قرمز کمتر از حد نرمال باشد ممکن است به دلایلی نظیر فقر آهن باشد. همچنین میزان کم گلبول قرمز می تواند نشانگر کمبود ویتامین B6، B12 و یا فولات باشد.

همچنین بیماری کلیه و یا خونریزی داخلی می تواند باعث کمبود گلبول قرمز شود.

چرا گلبول قرمز بالا می رود؟

افزایش گلبول قرمز می تواند به دلایل زیر اتفاق بیفتد.

 • کشیدن سیگار
 • بیماری قلبی مادر زادی
 • از دست دادن آب بدن مثلا به دلیل اسهال شدید.
 • سطح اکسیژن خون پایین (هیپوکسی)
 • فیبروز ریوی (بیماری ریه ای که باعث آسیب به ریه ها می شود)

دلایل دیگری هم ممکن است وجود داشته باشد.

کمبود اکسیژن می تواند باعث افزایش گلبول قرمز در خون شود. در ارتفاع بالا بدن برای مقابله با کمبود اکسیژن تعداد گلبول های خون را افزایش می دهد.

ممکن است کلیه شما مقدار زیادی اریتروپویتین آزاد کنند. این موضوع می تواند باعث تولید گلبول های قرمز بیشتری در بدن شود. یکی از راه های دوپینگ ورزشکاران تزریق اریتروپویتنین است تا بدن اکسیژن بیشتری نسبت به حالت عادی جذب کنند.

اهداکننده کلیه

پیوند کلیه و یا سرطان کلیه

مغز استخوان به دلایلی ممکن است تعداد بیشتری گلبول قرمز بسازد. افزایش گلبول قرمز می تواند باعث لخته شدن خون و حمله قلبی و یا سکته مغزی شود. تاری دید، درد قفسه سینه، خارش پوست، سرگیجه و سرخ شدن صورت از علائم افزایش گلبول های قرمز است. بهترین راه برای تشخیص افزایش گلبول های قرمز آزمایش خون است.

کاهش گلبول قرمز و کلیه

همانطور که اشاره شد، کلیه های شما یک هورمون مهم به نام اریتروپوتنین erythropoietin (EPO) تولید می کنند. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که به بافت ها و اندام ها سفر می کنند تا به شما در حفظ سلامتی کمک کنند. EPO به بدن شما می گوید که گلبول های قرمز تولید کنند. هنگامی که بیماری کلیوی دارید، کلیه های شما نمی توانند EPO کافی ایجاد کنند. سطوح پایین EPO سبب کاهش میزان گلبول قرمز خون شما و ایجاد کم خونی می شود.

اکثر افراد مبتلا به بیماری کلیوی به کم خونی دچار می شوند. کم خونی می تواند در اوایل بیماری کلیوی اتفاق بیفتد و به دلیل نارسایی کلیه، دیگر EPO تولید نمی کند. کم خونی به خصوص در موارد زیر وجود دارد:

 • دیابت داشته باشید
 • بیماری مزمن کلیه CKD مرحله ۳ و ۴ داشته باشید
 • نارسایی کلیه داشته باشید (مرحله ۵)
 • زن باشید.

آنمی یا کم خونی چیست؟

آنمی یا کم خونی اختلال خونی است که در آن گلبول های قرمز کافی برای رساندن اکسیژن به بافت های بدن وجود ندارد. به همین دلیل در صورت کم خونی خفیف ممکن است متوجه مشکلاتی نظیر احساس خستگی و ضعف در بدنتان شده باشید.

احساس ضعف نشانه بیماری کلیه

علائم کم خونی یا آنمی چیست؟

کم خونی می تواند علائم زیر را برای شما به همراه داشته باشد.

 • چهره رنگ پریده
 • احساس خستگی
 • احتمالا انرژی کمی برای فعالیت های روزانه خود خواهید داشت.
 • اشتهای کم
 • مشکل خوابیدن
 • دشواری در تمرکز و فکر کردن
 • احساس سرگیجه یا سردرد
 • ضربان قلب سریع
 • احساس تنگی نفس
 • احساس افسردگی و یا به عبارت بهتر ناخوشی

تشخیص کم خونی

همانطور که اشاره شد ممکن است همه افراد مبتلا به کم خونی علائم آن را نداشته باشند. اگر بیماری کلیه داشته باشید باید آزمایش خون بدهید تا سطح هموگلوبین خون شما اندازه گیری شود.

درمان کم خونی

درمان کم خونی دقیقا بر اساس دلیل ابتلای شما به کم خونی است. اگر دلیل کم خونی شما بیماری کلیه باشد، احتمالا بسته به وضعیت شما متخصص کلیه با روش های زیر کم خونی شما را درمان می کند.

۱) داروهایی معروف به به عنوان عامل تحریک کننده اریتروپویتین (ESA)

۲) ESA ها به بدن شما در تولید گلبول های قرمز کمک می کنند.

۳) آهن اضافی

بدن شما نیاز به آهن برای ایجاد گلبول های قرمز دارد، مخصوصا زمانی که شما ESA مصرف می کنید. بدون آهن کافی، درمان ESA شما نیز کار نخواهد کرد.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
قند خون

باسلام و خسته نباشید ببخشید بنده دوهفته پیش با ۱۳ ساعت ناشتایی ازمایش قند خون انجام دادم که نتیجه اش ۹۲ بود .اما چون فکر کردم ناشتاییم زیاد بوده امروز تست خون هم انجام دادم که با ۱۲ ساعت حدودا ناشتایی بود‌اما نتیجه اش ۱۰۳ بود. ایامن الان دیابت دارم یا طبیعی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
پیوندکلیه

سلام خانم دکترمن میخام یکی ازکلیه هامو اهداکنم میخاستم راهنمایم کنید کجابایدبرم چیکاربایدبکنم مشاهده پاسخ دکتر
5
نفریت اینترستشیال

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
بنده مبتلا به نفریت اینترستشیال هستم و علاوه بر این نارسایی قلب هم دارم (EF=30).
در حال حاضر داروهای (لوزارتان-آمیلودیپین-آلوپورینول-کونکور-نفروویت) استفاده می کنم.
باتوجه به اینکه در شهر بنده مشاور تغذیه و متخصص نفرولوژی وجود ندارد و برای معالجه چندصد کیلومتر را باید طی کنم ، میخواستم در صورت امکان توصیه پزشکی و یک رژیم غذایی مناسب رو برای بنده معرفی کنید.
باتشکر و دعای خیر
مشاهده پاسخ دکتر
6
دفع پروتئین

سلام
مادر من 76 سال دارند و فشار خون و دیابت کنترل شده دارند.با انجام سه ازمایش در یک ماه میزان پروتئین در ادرار از میزان trace به +1و +2 تغییر پیدا کرده و خون هم در ادرار +1 بوده.و در ازمایش اخر گلوکوز هم +2 بوده.بعد از ان ازمایش ادرار 24 ساعته پروتئین 171 و کراتین 0.6 و حجم ادرار 800 بوده
نظر شما رو درباره این ازمایش میخواستم بدونم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
میزان کراتین برای تشخیص لزوم دیالیز

سلام
پدر من 60 سال دارند
کراتین ایشان حدود یک ماه و نیم پیش 47 بود که پس از ده روز آزمایش 42 بود
فشار ایشان هم عموما کمی بالا و حدود 14 است
پس از آن دکتر گفتند که باید برای دیالیز لوله (دستگاه) را در دست ایشان قرار دهند تا اگر به صورت اورژانسی نیاز به دیالیز بود اماده باشد
ما یک ماه زمان خواستیم که شاید کراتین پایین تر از 4 بشود
ایشان ابتدای امسال یک سکته خفیف مغزی هم داشته اند که همان روز اول صورت و دست و پایشان بسیار بهبود یافتند دیابت و فشار هم دارند

سوال اول: آیا با کراتین بالای 4 دیالیز لازم است؟
سوال دوم: آیا تغذیه و ورزش خاصی بزای کاهش کراتین وجود دارد چون در فضای وب مطالب زیادی هست و کمی گمراه کننده است گاهی

نکته آخر: عمه من حدود هشت سال پیش پیوند کلیه داشتند
مشاهده پاسخ دکتر
8
سنگ کلیه وادرارخونی

باسلام بنده حدودسه ماه پیش درکلیه راستم احساس دردشدیدی داشتم که بعدچندساعت رفغ شد حدودیک ماه بعدازاون جریان احساس دردشدیدی توی مثانه کردم همراه باخونریزی رفتم ازمایش،ادراردادم که مشخص شدسنگ دارم بعدازاون جریان مکررادچارادرارخونی میشم که بدون درده ادرارم مواقعی که گرما بهم میخوره خونی میشه که باچشم قابل دیدنه رفتم دکترازمایش خون دادم که گفت مشکلی نداری سونوگرافیمم یه سنگ سه میل درکلیه سمت راست نشون میده بعضی اوقاتم دنده سمت چپم دردمیگیره ازشماخواهش میکنم راهنمایی بفرماییدکه علت چی میتونه باشه مشاهده پاسخ دکتر
9
داروی فنوباربیتال برکلیه

سلام،من 23سالمه.حدود 3سال است که مشکل کلیه دارم،(سوزش ادرار،عفونت کلیه،شن)اخرین مرتبه که دکتر رفتم گفتن کلیه م شن سازشده و کلیه سمت چپم یک مقدار ورم داره ومقداری شن درحالب مونده.وداروی سنکل تجویز کردن.درضمن من بیماری صرع دارم ولی دوسال دارو مصرف نمیکردم،اما الان که داروی فنوباربیتال مصرف کردم همزمان احساس میکنم کلیه راستم درد میکنه مصرف دارو را قطع کردم اما درد همچنان هست.میخاستم نظرتون را بدونم در مورد دارو مشاهده پاسخ دکتر
10
کمبود یا زیاد بودن چه مولفه هایی در خون، نشان از کم کاری کلیه دارن؟

کمبود یا زیاد بودن چه مولفه هایی در خون، نشان از کم کاری کلیه دارن؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 41 بعدی »