دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

انواع بیوپسی کلیه و عوارض آن

بیوپسی کلیه یعنی یک یا چند تکه کوچک (نمونه) از کلیه شما را گرفته شود تا با میکروسکوپ بتوان آن را مورد بررسی قرار داد. میکروسکوپ امکان مشاهده جزئیات بیشتر را می دهد.


انواع بیوپسی کلیه

نمونه بیوپسی ممکن است از دو روش انجام شود:

۱) بیوپسی از طریق پوست (بیوپسی سوزنی)

یک سوزن از طریق پوست به محل مناسب در کلیه هدایت می­شود. برای این کار از ابزارهایی مثل التراسوند کمک گرفته می­شود تا محل مناسب برای گرفتن نمونه پیدا شود.

۲) بیوپسی عمل باز

نمونه کلیه به طور مستقیم از کلیه با یک عمل جراحی برداشته می شود. سپس نمونه کلیه به پزشک (پاتولوژیست) فرستاده می شود. پاتولوژیست با میکروسکوپ آن را برای هر گونه علائم بیماری مورد بررسی قرار می­ دهد.

بیوپسی از طریق پوست

محل کلیه با سونوگرافی، اشعه ایکس یا هر دو مشخص می شود. برخی موارد به رگ های شما ممکن است یک نوع خاص رنگ تزریق کنند تا به پزشک در پیدا کردن کلیه و رگ های خونی کمک کند. هنگامی که مکان بیوپسی پیدا شد، آن را بر روی پوست شما مشخص می کنند و جایی که سوزن بیوپسی وارد می شود را ضد عفونی می کنند. محل مورد نظر بی حس می شود تا درد را کمتر حس کنید. از شما خواسته خواهد شد تا یک نفس عمیق بکشید و آن را نگه دارید تا دکتر سوزن را وارد پوست شما کند. هنگامی که سوزن از طریق پوست به کلیه منتقل شد، ممکن است یک فشار احساس کنید. در جریان کار مهم است که نفس خود را نگه دارید و تکان نخورید (حدود ۴۵ ثانیه یا کمتر). گاهی لازم است چند نمونه از کلیه شما برداشته شود. تمام مراحل، از ابتدا تا انتها، حدود یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است بیوپسی کلیه بیش از یک ساعت طول بکشد.

بیوپسی عمل باز

بعضی از بیماران نباید بیوپسی از طریق پوست داشته باشند چرا که ممکن است سابقه مشکلات خونریزی داشته باشند. برای این بیماران یک عمل باز ممکن است انجام شود جایی که جراح بتواند کلیه را ببیند تا یک نمونه خوب برای بررسی بگیرد.

جواب بیوپسی کلیه

پس از نمونه برداری کلیه، آن را به پاتولوژیست می فرستند تا آن را بررسی و تفسیر کند. معمولا نتایج کامل بیوپسی بین سه تا پنج روز طول می کشد. در بعضی موارد، ممکن است یک گزارش جزئی یا کامل را ظرف ۲۴ ساعت یا کمتر آماده شود.

بیوپسی

بیوپسی کلیه چطور انجام می شود؟

بیوپسی کلیه معمولا در یک بیمارستان و یا مراکز درمانی مجهز انجام می شود. برای این کار احتمالا بستری خواهید شد. ممکن است فقط به شما آرام بخش داده شود و دیگر نیازی به بیهوشی نداشته باشید. برخی اوقات هم تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت. ممکن است که یک بالش زیر قفسه سینه شما قرار داده شود و از شما بخواهند که به روی سینه خود دراز بکشید. اگر بیوپسی بر روی کلیه پیوند شده انجام شود، بسته به نظر پزشک ممکن است از پشت بخوابید.

تشخیص سیفلیس در دختران

بیوپسی کلیه برای چه تشخیصی انجام می شود؟

نفرولوژیست بیشتر  بیماری­ های کلیوی را با آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی، اشعه X و معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. اما در برخی از بیماری های خاص کلیوی و یا هنگامی که پیوند کلیه به خوبی کار نمی کنند، تشخیص صحیح تنها با بیوپسی کلیه انجام می شود.

برخی دلایل برای  انجام بیوپسی کلیه می توانند شامل موارد زیر باشد.

بیوپسی کلیه ممکن است برای پیدا کردن موارد زیر نیز کمک کننده باشد.

  • چقدر از آسیبی که برای کلیه اتفاق افتاده دائمی است.
  • چرا کلیه پیوند شده به خوبی کار نمی کند و به نفرولوژیست شما کمک می کند تا در مورد درمان بیشتر تصمیم گیری کند.
  • تومور کلیه

قبل از بیوپسی کلیه چه کارهایی انجام دهیم؟

سعی کنید دو هفته قبل از بیوپسی، داروهای ضد درد مانند آسپرین مصرف نکنید. آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، Advil، Nuprin می توانند در لخته شدن خون تغییر ایجاد کنند و خطر خونریزی را افزایش دهند. البته این کار بسته به نظر نفرولوژیست شما است. نمونه های خون و ادرار معمولا قبل از بیوپسی کلیه برای اطمینان از اینکه شما یک عفونت یا سایر مسائل را ندارید، گرفته می شود. نفرولوژیست شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که قبل از بیوپسی برخی از داروهای دیگر را تغییر دهید. ممکن است به شما گفته شود که هشت ساعت قبل از انجام این کار غذا یا نوشیدنی میل نکنید.

عوارض بیوپسی کلیه چیست؟

خطرات بیوپسی کلیه بسیار کم است همانطور که در سایر روش های پزشکی و جراحی، برخی از عوارض ممکن است اتفاق بیفتد. حتی اگر همه تلاش ها برای جلوگیری از آن صورت بگیرد این اتفاق ممکن است رخ دهد. با وجود خطرات کم بیوپسی کلیه برخی موارد لازم است تا برای جبران خون از دست رفته به بیمار خون ترزیق شود.


پرسش از دکتر