دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

انواع بیوپسی کلیه و عوارض آن

بیوپسی کلیه یعنی یک یا چند تکه کوچک (نمونه) از کلیه شما را گرفته شود تا با میکروسکوپ بتوان آن را مورد بررسی قرار داد. میکروسکوپ امکان مشاهده جزئیات بیشتر را می دهد.


انواع بیوپسی کلیه

نمونه بیوپسی ممکن است از دو روش انجام شود:

۱) بیوپسی از طریق پوست (بیوپسی سوزنی)

یک سوزن از طریق پوست به محل مناسب در کلیه هدایت می­شود. برای این کار از ابزارهایی مثل التراسوند کمک گرفته می­شود تا محل مناسب برای گرفتن نمونه پیدا شود.

۲) بیوپسی عمل باز

نمونه کلیه به طور مستقیم از کلیه با یک عمل جراحی برداشته می شود. سپس نمونه کلیه به پزشک (پاتولوژیست) فرستاده می شود. پاتولوژیست با میکروسکوپ آن را برای هر گونه علائم بیماری مورد بررسی قرار می­ دهد.

بیوپسی از طریق پوست

محل کلیه با سونوگرافی، اشعه ایکس یا هر دو مشخص می شود. برخی موارد به رگ های شما ممکن است یک نوع خاص رنگ تزریق کنند تا به پزشک در پیدا کردن کلیه و رگ های خونی کمک کند. هنگامی که مکان بیوپسی پیدا شد، آن را بر روی پوست شما مشخص می کنند و جایی که سوزن بیوپسی وارد می شود را ضد عفونی می کنند. محل مورد نظر بی حس می شود تا درد را کمتر حس کنید. از شما خواسته خواهد شد تا یک نفس عمیق بکشید و آن را نگه دارید تا دکتر سوزن را وارد پوست شما کند. هنگامی که سوزن از طریق پوست به کلیه منتقل شد، ممکن است یک فشار احساس کنید. در جریان کار مهم است که نفس خود را نگه دارید و تکان نخورید (حدود ۴۵ ثانیه یا کمتر). گاهی لازم است چند نمونه از کلیه شما برداشته شود. تمام مراحل، از ابتدا تا انتها، حدود یک ساعت طول می کشد. گاهی اوقات ممکن است بیوپسی کلیه بیش از یک ساعت طول بکشد.

بیوپسی عمل باز

بعضی از بیماران نباید بیوپسی از طریق پوست داشته باشند چرا که ممکن است سابقه مشکلات خونریزی داشته باشند. برای این بیماران یک عمل باز ممکن است انجام شود جایی که جراح بتواند کلیه را ببیند تا یک نمونه خوب برای بررسی بگیرد.

جواب بیوپسی کلیه

پس از نمونه برداری کلیه، آن را به پاتولوژیست می فرستند تا آن را بررسی و تفسیر کند. معمولا نتایج کامل بیوپسی بین سه تا پنج روز طول می کشد. در بعضی موارد، ممکن است یک گزارش جزئی یا کامل را ظرف ۲۴ ساعت یا کمتر آماده شود.

بیوپسی

بیوپسی کلیه چطور انجام می شود؟

بیوپسی کلیه معمولا در یک بیمارستان و یا مراکز درمانی مجهز انجام می شود. برای این کار احتمالا بستری خواهید شد. ممکن است فقط به شما آرام بخش داده شود و دیگر نیازی به بیهوشی نداشته باشید. برخی اوقات هم تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت. ممکن است که یک بالش زیر قفسه سینه شما قرار داده شود و از شما بخواهند که به روی سینه خود دراز بکشید. اگر بیوپسی بر روی کلیه پیوند شده انجام شود، بسته به نظر پزشک ممکن است از پشت بخوابید.

تشخیص سیفلیس در دختران

بیوپسی کلیه برای چه تشخیصی انجام می شود؟

نفرولوژیست بیشتر  بیماری­ های کلیوی را با آزمایش خون و ادرار، سونوگرافی، اشعه X و معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. اما در برخی از بیماری های خاص کلیوی و یا هنگامی که پیوند کلیه به خوبی کار نمی کنند، تشخیص صحیح تنها با بیوپسی کلیه انجام می شود.

برخی دلایل برای  انجام بیوپسی کلیه می توانند شامل موارد زیر باشد.

بیوپسی کلیه ممکن است برای پیدا کردن موارد زیر نیز کمک کننده باشد.

  • چقدر از آسیبی که برای کلیه اتفاق افتاده دائمی است.
  • چرا کلیه پیوند شده به خوبی کار نمی کند و به نفرولوژیست شما کمک می کند تا در مورد درمان بیشتر تصمیم گیری کند.
  • تومور کلیه

قبل از بیوپسی کلیه چه کارهایی انجام دهیم؟

سعی کنید دو هفته قبل از بیوپسی، داروهای ضد درد مانند آسپرین مصرف نکنید. آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، Advil، Nuprin می توانند در لخته شدن خون تغییر ایجاد کنند و خطر خونریزی را افزایش دهند. البته این کار بسته به نظر نفرولوژیست شما است. نمونه های خون و ادرار معمولا قبل از بیوپسی کلیه برای اطمینان از اینکه شما یک عفونت یا سایر مسائل را ندارید، گرفته می شود. نفرولوژیست شما همچنین ممکن است از شما بخواهد که قبل از بیوپسی برخی از داروهای دیگر را تغییر دهید. ممکن است به شما گفته شود که هشت ساعت قبل از انجام این کار غذا یا نوشیدنی میل نکنید.

عوارض بیوپسی کلیه چیست؟

خطرات بیوپسی کلیه بسیار کم است همانطور که در سایر روش های پزشکی و جراحی، برخی از عوارض ممکن است اتفاق بیفتد. حتی اگر همه تلاش ها برای جلوگیری از آن صورت بگیرد این اتفاق ممکن است رخ دهد. با وجود خطرات کم بیوپسی کلیه برخی موارد لازم است تا برای جبران خون از دست رفته به بیمار خون ترزیق شود.

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره کلیه،بیماری های داخلی ، دیابت و فشار خون دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

دکتر عصمت قانعی متخصص داخلی و فوق تخصص کلیه ، دیالیز، پیوند و فشار خونسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
نارسایی کلیه

با سلام و احترام
مرد 41 ساله هستم با قند خون بالا که به وسیله دارو (گلی بن کلامید و متفورمین) کنترل می کنم. به طور متوسط قند ناشتای بین 160 تا 180 دارم. میزان eGFR در آزمایشی که دادم برابر 56 و مقدار کراتینین برابر 1.47 است. همچنین در ادرار 24 ساعته مقدار کراتینین دفع شده برابر 2000 و مقدار پروتئین برابر 90 است. مقادیر کلسیم، فسفور، سدیم و پتاسیم در رنج نرمال اما نزدیک حد بالای رنج هستند. در تابستان سال گذشته یه سنگ از نوع اسیداوریکی به ابعاد حدود 3 میلی متر دفع کردم.
آیا آسیب جدی در کلیه های بنده وجود دارد؟ آیا نیاز به معاینه حضوری دارم؟
با تشکر.
مشاهده پاسخ دکتر
4
نارسایی حاد کلیه

با سلام
پدر من دیابت دارند و دو ماه پیش نارسایی حاد کلیه داشتند که الان درمان شدند وکراتینین 1.45 و اوره 65 دارند برای مشکل کم خونی باید چه کنیم خیلی رنگ پریده و بیحال هستند برای اینکه مشکل کلیه تکرار نشه باید کار خاصی کنیم ؟
ممنون که وقت می گذارید.خیلی از راهنماییتون سپاسگزارم .
مشاهده پاسخ دکتر
5
ایاکم کاری تیروییدمیتونه بابالارفتن قندخون ارتباط داشته باشه؟

ایابالارفتن قندخون به بیماری کم کاری تیروییدمیتونه ارتباط داشته باشه مشاهده پاسخ دکتر
6
دفع پروتیین ازکلیه

پس از آزمایش آن به عمل آمده کلیه همسرم ولی طبق نظر پزشک دفع پروتیین دارد و برای آزمایشات نهایی به شهر ستان معرفی شده ایم خواستم بدانم که این موضوع ممکن است با سرطان کلیه در ارتباط باشد. مشاهده پاسخ دکتر
7
پرسش در مورد دفع پروتئین در ادرار

با سلام
من به مدت 7ماه قرص راکوتان مصرف میکنم و مرتب آزمایش میدم
الان بخاطر عفونت ادراری آزمایش کشت ادرار دادم که پروتئن را برای بار اول +1 نشان داده چیزی که در آزمایش اسفند ماه نبود و الان در آزمایش اردیبهشت ماه نشان داده آیا با قطع قرص راکوتان پروتئین قطع میشود درمان میشود؟ یا خطرناک هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
کلیه درد

سلام کلیه ام دو طرف درد داره البته سرما میخورهولی شیاف استامنوفین میزنم چن روزی خوبه ولی دوباره شروع میشه البته پارسال عکس رنگی انداختم گفتن سالمه حالا دوباره ازمایش بدم یا عکس مشاهده پاسخ دکتر
9
قند خون

پسرم 13 سالش است قند خونش در ناشتا 108 بوده است وضیتش چطور است مشاهده پاسخ دکتر
10
نارسایی حاد کلیوی AKI

سلام خانم دکتر
پدر من 65 ساله با سابقه دیابت ودو سال پیش CVA شدند. به دلیل عفونت ادراری براشون آمیکاسین تجویز شد که پس از مصرف 10 آمپول آمیکاسین و مصرف کم مایعات، 48 ساعت دفع ادرار نداشتند که پس از مراجعه به اورژانس با تشخیص AKI بستری شدند .(پتاسیم و کراتینشان خیلی می گفتند بالا ست) الان بعد از 1.5 ماه که مرخص شدند دیروز آزمایش انجام دادند کراتینین 1.45 - اوره 65- پتاسیم 4.6- R.B.C 3.64-هموگلوبین 10.5 و هماتوکریت 31.7. دفع پروتئین هم نداشتند و ph ادرار 5 بود
خانم دکتر اینها یعنی کلیه های بابا در چه وضعیه ؟ وزن بدنش هم 60کیلو و به گفته دکتر بیمارستان توده عضلانی بدنش بسیار کمه - دستاش و رنگ پوستش زرد شده ... نمی دونم باید چیکار کنم ممکنه لطفا برام توضیح بدین خیلی خیلی سپاسگزارم.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 22 بعدی »