دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

تفسیر آزمایش GFR و مقدار طبیعی آن

آزمایش GFR بهترین آزمایش برای اندازه گیری سطح فعالیت کلیه شما و تعیین مرحله بیماری کلیوی است.

نفرولوژیست شما می تواند آن را از نتایج آزمایش کراتینین خون، سن، اندازه بدن و جنسیت محاسبه کند. آزمایش GFR به نفرولوژیست شما کمک می­کند تا سطح بیماری كلیوی شما را بداند و برنامه­ای برای درمان بیماری کلیه شما انتخاب کند. اگر عدد GFR شما کم باشد، کلیه های شما جوری که باید کار نمی کنند. هر چه زودتر بیماری کلیوی تشخیص داده شود، احتمال کاهش رشد بیماری و یا توقف روند پیشرفت آن بیشتر خواهد بود.

مراحل بیماری مزمن کلیوی (CKD) 

مرحله توضیحات GFR
خطر ابتلا به بیماری کلیوی عوامل خطر برای بیماری کلیوی (مثل دیابت، فشار خون بالا، سابقه خانوادگی، سن بیشتر) بیشتر از ۹۰
۱ آسیب کلیه با عملکرد طبیعی کلیه ۹۰ یا کمی بالاتر
۲ آسیب کلیه به همراه کم شدن خفیف عملکرد کلیه ۶۰ تا ۸۹
۳a کاهش خفیف تا متوسط عملکرد کلیه ۴۵ تا ۵۹
۳b کاهش متوسط تا شدید عملکرد کلیه ۳۰ تا ۴۴
۴ کاهش شدید عملکرد کلیه ۱۵ تا ۲۹
۵ نارسایی کلیه کمتر از ۱۵

عفونت کلیه و درمان آن

اگر نتایج آزمایش نشان دهند که من بیماری مزمن کلیه دارم ،چه اتفاقی می ­افتد؟

GFR کمتر از ۶۰ برای مدت سه ماه یا بیشتر و یا GFR بیش از ۶۰ با آسیب کلیه (مشخص شده توسط سطح بالایی از آلبومین در ادرار) نشان دهنده بیماری مزمن کلیه است. بنابراین، نفرولوژیست شما علت بیماری کلیوی شما را بررسی کند و به بررسی عملکرد کلیه شما در طول درمان می­پردازد.

معمولا، یک آزمایش ساده ادرار نیز برای بررسی میزان آلبومین (یک نوع پروتئین) در ادرار انجام می شود. هنگامی که آلبومین را در ادرار خود دارید آلبومینوری نامیده می شود. وجود خون یا پروتئین در ادرار می تواند یک نشانه اولیه بیماری کلیوی باشد.

افرادی که مقدار زیادی آلبومین در ادرار دارند، در معرض خطر افزایش پیشرفت بیماری مزمن کلیه به نارسایی کلیه هستند. (نمودار زیر را ببینید)

مقدار gfr

برای بزرگسالان، GFR طبیعی بیش از ۹۰ است. GFR با سن کاهش می یابد، حتی در افرادی که بیماری کلیوی ندارند. جدول GFR متوسط بر اساس سن را ببینید.همچنین نفرولوژیست شما ممکن است از شما بخواهد که بیوپسی کلیه انجام دهید.نفرولوژیست شما ممکن است از شما سونوگرافی یا سی تی اسکن از کلیه و مجاری ادرار شما بخواهد.

مقدار GFR طبیعی چقدر است؟

مقدار متوسط GFR سن
۱۱۶ ۲۰-۲۹
۱۰۷ ۳۰-۳۹
۹۹ ۴۰-۴۹
۹۳ ۵۰-۵۹
۸۵ ۶۰-۶۹
۷۵ ۷۰ به بالا

همراهان گرامی می توانید هر سوالی درباره کلیه،بیماری های داخلی ، دیابت و فشار خون دارید را از طریق ربات تلگرامی بپرسید و پاسخ خود را از دکتر دریافت نمایید
برای پرسش از دکتر در تلگرام کلیک کنید

دکتر عصمت قانعی متخصص داخلی و فوق تخصص کلیه ، دیالیز، پیوند و فشار خونسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
نارسایی کلیه

با سلام و احترام
مرد 41 ساله هستم با قند خون بالا که به وسیله دارو (گلی بن کلامید و متفورمین) کنترل می کنم. به طور متوسط قند ناشتای بین 160 تا 180 دارم. میزان eGFR در آزمایشی که دادم برابر 56 و مقدار کراتینین برابر 1.47 است. همچنین در ادرار 24 ساعته مقدار کراتینین دفع شده برابر 2000 و مقدار پروتئین برابر 90 است. مقادیر کلسیم، فسفور، سدیم و پتاسیم در رنج نرمال اما نزدیک حد بالای رنج هستند. در تابستان سال گذشته یه سنگ از نوع اسیداوریکی به ابعاد حدود 3 میلی متر دفع کردم.
آیا آسیب جدی در کلیه های بنده وجود دارد؟ آیا نیاز به معاینه حضوری دارم؟
با تشکر.
مشاهده پاسخ دکتر
4
نارسایی حاد کلیه

با سلام
پدر من دیابت دارند و دو ماه پیش نارسایی حاد کلیه داشتند که الان درمان شدند وکراتینین 1.45 و اوره 65 دارند برای مشکل کم خونی باید چه کنیم خیلی رنگ پریده و بیحال هستند برای اینکه مشکل کلیه تکرار نشه باید کار خاصی کنیم ؟
ممنون که وقت می گذارید.خیلی از راهنماییتون سپاسگزارم .
مشاهده پاسخ دکتر
5
ایاکم کاری تیروییدمیتونه بابالارفتن قندخون ارتباط داشته باشه؟

ایابالارفتن قندخون به بیماری کم کاری تیروییدمیتونه ارتباط داشته باشه مشاهده پاسخ دکتر
6
دفع پروتیین ازکلیه

پس از آزمایش آن به عمل آمده کلیه همسرم ولی طبق نظر پزشک دفع پروتیین دارد و برای آزمایشات نهایی به شهر ستان معرفی شده ایم خواستم بدانم که این موضوع ممکن است با سرطان کلیه در ارتباط باشد. مشاهده پاسخ دکتر
7
پرسش در مورد دفع پروتئین در ادرار

با سلام
من به مدت 7ماه قرص راکوتان مصرف میکنم و مرتب آزمایش میدم
الان بخاطر عفونت ادراری آزمایش کشت ادرار دادم که پروتئن را برای بار اول +1 نشان داده چیزی که در آزمایش اسفند ماه نبود و الان در آزمایش اردیبهشت ماه نشان داده آیا با قطع قرص راکوتان پروتئین قطع میشود درمان میشود؟ یا خطرناک هست؟
مشاهده پاسخ دکتر
8
کلیه درد

سلام کلیه ام دو طرف درد داره البته سرما میخورهولی شیاف استامنوفین میزنم چن روزی خوبه ولی دوباره شروع میشه البته پارسال عکس رنگی انداختم گفتن سالمه حالا دوباره ازمایش بدم یا عکس مشاهده پاسخ دکتر
9
قند خون

پسرم 13 سالش است قند خونش در ناشتا 108 بوده است وضیتش چطور است مشاهده پاسخ دکتر
10
نارسایی حاد کلیوی AKI

سلام خانم دکتر
پدر من 65 ساله با سابقه دیابت ودو سال پیش CVA شدند. به دلیل عفونت ادراری براشون آمیکاسین تجویز شد که پس از مصرف 10 آمپول آمیکاسین و مصرف کم مایعات، 48 ساعت دفع ادرار نداشتند که پس از مراجعه به اورژانس با تشخیص AKI بستری شدند .(پتاسیم و کراتینشان خیلی می گفتند بالا ست) الان بعد از 1.5 ماه که مرخص شدند دیروز آزمایش انجام دادند کراتینین 1.45 - اوره 65- پتاسیم 4.6- R.B.C 3.64-هموگلوبین 10.5 و هماتوکریت 31.7. دفع پروتئین هم نداشتند و ph ادرار 5 بود
خانم دکتر اینها یعنی کلیه های بابا در چه وضعیه ؟ وزن بدنش هم 60کیلو و به گفته دکتر بیمارستان توده عضلانی بدنش بسیار کمه - دستاش و رنگ پوستش زرد شده ... نمی دونم باید چیکار کنم ممکنه لطفا برام توضیح بدین خیلی خیلی سپاسگزارم.
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 22 بعدی »