دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

تفسیر آزمایش GFR و مقدار طبیعی آن

آزمایش GFR بهترین آزمایش برای اندازه گیری سطح فعالیت کلیه شما و تعیین مرحله بیماری کلیوی است.

نفرولوژیست شما می تواند آن را از نتایج آزمایش کراتینین خون، سن، اندازه بدن و جنسیت محاسبه کند. آزمایش GFR به نفرولوژیست شما کمک می­کند تا سطح بیماری كلیوی شما را بداند و برنامه­ای برای درمان بیماری کلیه شما انتخاب کند. اگر عدد GFR شما کم باشد، کلیه های شما جوری که باید کار نمی کنند. هر چه زودتر بیماری کلیوی تشخیص داده شود، احتمال کاهش رشد بیماری و یا توقف روند پیشرفت آن بیشتر خواهد بود.

مراحل بیماری مزمن کلیوی (CKD) 

مرحله توضیحات GFR
خطر ابتلا به بیماری کلیوی عوامل خطر برای بیماری کلیوی (مثل دیابت، فشار خون بالا، سابقه خانوادگی، سن بیشتر) بیشتر از ۹۰
۱ آسیب کلیه با عملکرد طبیعی کلیه ۹۰ یا کمی بالاتر
۲ آسیب کلیه به همراه کم شدن خفیف عملکرد کلیه ۶۰ تا ۸۹
۳a کاهش خفیف تا متوسط عملکرد کلیه ۴۵ تا ۵۹
۳b کاهش متوسط تا شدید عملکرد کلیه ۳۰ تا ۴۴
۴ کاهش شدید عملکرد کلیه ۱۵ تا ۲۹
۵ نارسایی کلیه کمتر از ۱۵

عفونت کلیه و درمان آن

اگر نتایج آزمایش نشان دهند که من بیماری مزمن کلیه دارم ،چه اتفاقی می ­افتد؟

GFR کمتر از ۶۰ برای مدت سه ماه یا بیشتر و یا GFR بیش از ۶۰ با آسیب کلیه (مشخص شده توسط سطح بالایی از آلبومین در ادرار) نشان دهنده بیماری مزمن کلیه است. بنابراین، نفرولوژیست شما علت بیماری کلیوی شما را بررسی کند و به بررسی عملکرد کلیه شما در طول درمان می­پردازد.

معمولا، یک آزمایش ساده ادرار نیز برای بررسی میزان آلبومین (یک نوع پروتئین) در ادرار انجام می شود. هنگامی که آلبومین را در ادرار خود دارید آلبومینوری نامیده می شود. وجود خون یا پروتئین در ادرار می تواند یک نشانه اولیه بیماری کلیوی باشد.

افرادی که مقدار زیادی آلبومین در ادرار دارند، در معرض خطر افزایش پیشرفت بیماری مزمن کلیه به نارسایی کلیه هستند. (نمودار زیر را ببینید)

مقدار gfr

برای بزرگسالان، GFR طبیعی بیش از ۹۰ است. GFR با سن کاهش می یابد، حتی در افرادی که بیماری کلیوی ندارند. جدول GFR متوسط بر اساس سن را ببینید.همچنین نفرولوژیست شما ممکن است از شما بخواهد که بیوپسی کلیه انجام دهید.نفرولوژیست شما ممکن است از شما سونوگرافی یا سی تی اسکن از کلیه و مجاری ادرار شما بخواهد.

مقدار GFR طبیعی چقدر است؟

مقدار متوسط GFR سن
۱۱۶ ۲۰-۲۹
۱۰۷ ۳۰-۳۹
۹۹ ۴۰-۴۹
۹۳ ۵۰-۵۹
۸۵ ۶۰-۶۹
۷۵ ۷۰ به بالا


پرسش از دکتر