دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

مقدار نرمال کراتینین خون چقدر است؟

به طور کلی، سطح کراتینین خون طبیعی در مردان ۰,۷ تا ۱,۳ و در زنان ۰,۶ تا ۱,۱ میلی گرم در دسی لیتر است.

سطح کراتینین خون بالا نشان می دهد که کلیه ها به درستی عمل نمی کنند.

دلایل بالا بودن میزان کراتینین خون

 • کاهش میزان آب و تعرق بالا می تواند باعث افزایش کراتینین خون شود.
 • مصرف برخی داروها ممکن است باعث بالا رفتن کراتنین خون شود.
 • بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی کراتینین بالاتری نسبت به حد نرمال دارند چرا که کلیه به خوبی کار خود را انجام نمی دهد.
 • عدم کنترل فشار خون می تواند بر عملکرد کلیه تاثیر گذاشته و کراتینین خون را بالا ببرد.
 • خستگی بیش از حد و عدم استراحت مفید می تواند کراتنین را در خون افزایش دهد. کراتنین محصول ناشی از ساخت و ساز ماهیچه هاست.

احساس ضعف نشانه بیماری کلیه

علائم کراتینین خون بالا

علائم اختلال عملکرد کلیه (نارسایی کلیوی) به طور گسترده ای متفاوت است. آنها عموما با سطح کراتینین خون ارتباط ندارند. برخی افراد ممکن است به صورت تصادفی و با یک آزمایش خون متوجه شوند که کراتنین بسیار بالایی دارند و درگیر بیماری کلیوی شدیدی هستند اما هیچ علامتی در آن­ها دیده نمی­شود. اما در برخی دیگر ممکن است علائمی از نارسایی کلیه دیده شود که شامل موارد زیر هستند.

 • احساس خستگی
 • تورم در پا و سایر اعضای بدن
 • تنگی نفس
 • مشاهده خون در ادرار و تکرر ادرار
 • علامت هایی نظیر حالت تهوع و استفراغ و خشکی و خارش پوست

تنظیم کراتینین خون

اگر کلیه شما به خوبی کار نکند ممکن است میزان کراتینین خون شما بالا برود. بنابراین برای تنظیم کراتنین خون لازم است که دلیل اصلی آن درمان شود. یکی از درمان­ های رایج برای بیماران کلیوی دیالیز است. وقتی کلیه شما قادر به دفع مواد زائد از بدن نباشد باید با یک روش درمانی این کار را انجام داد.

در صورتی که دچار نارسایی حاد کلیه شده اید بعد از چندین جلسه دیالیز تحت نظر پزشک و درمان های دیگر ممکن است کراتنین خون شما به حد نرمال بازگردد و دیگر نیازی به دیالیز نداشته باشید. مهمترین عامل بیماری مزمن کلیوی فشار خون و دیابت هستند که کنترل این دو در تنظیم کراتنین خون و سلامت کلیه بسیار ضروری است.

درمان کراتینین بالا

برای اینکه بتوان کراتنین بالا را درمان کرد نیاز به طراحی یک روش درمانی برای بیماران داریم تا بتوان عامل اصلی افزایش دهنده کراتنین را درمان کرد. عملکرد ضعیف کلیه معمولا دلیل بالا بودن کراتنین است. بنابراین باید با استفاده از یک روش درمانی مناسب، مقدار اضافی این ماده را در خون خود کاهش دهند تا از بروز آسیب‌های بعدی در کلیه‌های خود جلوگیری کرده و سرعت پیشرفت نارسایی کلیه‌های خود را کاهش دهند. روش های درمانی غالب برای درمان کراتنین بالا دیالیز و پیوند کلیه است.

 • دیالیز
 • پیوند کلیه
 • تصحیح روش زندگی و استفاده از رژیم غذایی مناسب در کنار درمان هایی نظیر دیالیز

رژیم غذایی DASH موثر در کاهش فشار خون

درمان طبیعی برای کاهش کراتینین بالا

همانطور که اشاره شد برای کاهش کراتینین خون لازم است که دلیل اصلی آن درمان شود. درمان رایج دیالیز است اما ممکن است رعایت برخی موارد در زندگی روزانه با تایید متخصص کلیه شما بتواند در کنار دیالیز و سایر روش های درمانی کراتنین شما را پایین بیاورد. توجه کنید که این موارد کمک کننده است و جای درمان هایی نظیر دیالیز را نمی گیرد. با متخصص کلیه خود در تماس باشید.

خودداری از ورزش شدید

 از ورزش خیلی شدید خودداری کنید. ورزش همیشه خوب است اما انجام بیش از حد آن می تواند سطح کراتنین خون شما را بالا بیاورد. متابولیسم ماهیچه کراتنین تولید می کند. بنابراین استفاده بیش از حد از ماهیچه ها ممکن است سطح کراتنین خون شما را بالا ببرد.

خودداری از مصرف بیش از حد پروتئین

از مصرف پروتئین بیش از حد خودداری کنید. مطالعات نشان داده است که خوردن میزان زیاد پروتئین می­تواند حداقل به صورت موقت سطح کراتنین خون را کاهش دهد. پختن گوشت باعث می شود که کراتین موجود در گوشت تبدیل به کراتنین شود. سعی کنید که در رژیم غذایی خود بیشتر از سبزیجات و میوه استفاده کنید.

مصرف فیبر بیشتر

فیبر بیشتری را در رژیم غذایی خود قرار دهید. فیبر را می توان در بسیاری از غذاها یافت. میوه  و سبزیجات، غلات و حبوبات سرشار از فیبر هستند. استفاده بیشتر از فیبر و مصرف کمتر گوشت قرمز برای کلیه شما هم مفید است.

نوشیدن آب برای سنگ کلیه

مصرف مایعات

مایعات و آب را در رژیم غذایی خود به میزان لازم مصرف کنید. کمبود آب در بدن می تواند سطح کراتنین را در بدن شما بالا بیاورد. البته مصرف زیاد آب هم برای برخی از بیماران کلیوی ممکن است مضر باشد. در مورد میزان مصرف آب و مایعات با متخصص کلیه خود مشورت کنید.

مصرف مواد طبیعی ادرار آور

از موادی که به صورت طبیعی ادرار آور هستند استفاده کنید. گل قاصدک که در طب سنتی به طرخشقون  معروف است ادرار آور است و در جلوگیری از عفونت ادراری و یا سنگ کلیه می تواند مفید باشد.

زالزالک هم یک دیوریتیک قوی است.

چای سبز و چای سیاه که به صورت دم شده مصرف می کنیم هم ادرار آور هستند. برخی مطالعات نشان داده که جعفری و بابونه و درخت عرعر هم دیوریتیک هستند.

مصرف ریشه مریم گلی

مطالعاتی در مورد مصرف مریم گلی نشان داده شده که برای بیماری مزمن کلیوی مفید است. البته استفاده از این گیاه به صورت خودسرانه توصیه نمی شود. در این مورد با متخصص کلیه خود مشورت کنید.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
میزان کراتین برای تشخیص لزوم دیالیز

سلام
پدر من 60 سال دارند
کراتین ایشان حدود یک ماه و نیم پیش 47 بود که پس از ده روز آزمایش 42 بود
فشار ایشان هم عموما کمی بالا و حدود 14 است
پس از آن دکتر گفتند که باید برای دیالیز لوله (دستگاه) را در دست ایشان قرار دهند تا اگر به صورت اورژانسی نیاز به دیالیز بود اماده باشد
ما یک ماه زمان خواستیم که شاید کراتین پایین تر از 4 بشود
ایشان ابتدای امسال یک سکته خفیف مغزی هم داشته اند که همان روز اول صورت و دست و پایشان بسیار بهبود یافتند دیابت و فشار هم دارند

سوال اول: آیا با کراتین بالای 4 دیالیز لازم است؟
سوال دوم: آیا تغذیه و ورزش خاصی بزای کاهش کراتین وجود دارد چون در فضای وب مطالب زیادی هست و کمی گمراه کننده است گاهی

نکته آخر: عمه من حدود هشت سال پیش پیوند کلیه داشتند
مشاهده پاسخ دکتر
4
سنگ کلیه وادرارخونی

باسلام بنده حدودسه ماه پیش درکلیه راستم احساس دردشدیدی داشتم که بعدچندساعت رفغ شد حدودیک ماه بعدازاون جریان احساس دردشدیدی توی مثانه کردم همراه باخونریزی رفتم ازمایش،ادراردادم که مشخص شدسنگ دارم بعدازاون جریان مکررادچارادرارخونی میشم که بدون درده ادرارم مواقعی که گرما بهم میخوره خونی میشه که باچشم قابل دیدنه رفتم دکترازمایش خون دادم که گفت مشکلی نداری سونوگرافیمم یه سنگ سه میل درکلیه سمت راست نشون میده بعضی اوقاتم دنده سمت چپم دردمیگیره ازشماخواهش میکنم راهنمایی بفرماییدکه علت چی میتونه باشه مشاهده پاسخ دکتر
5
داروی فنوباربیتال برکلیه

سلام،من 23سالمه.حدود 3سال است که مشکل کلیه دارم،(سوزش ادرار،عفونت کلیه،شن)اخرین مرتبه که دکتر رفتم گفتن کلیه م شن سازشده و کلیه سمت چپم یک مقدار ورم داره ومقداری شن درحالب مونده.وداروی سنکل تجویز کردن.درضمن من بیماری صرع دارم ولی دوسال دارو مصرف نمیکردم،اما الان که داروی فنوباربیتال مصرف کردم همزمان احساس میکنم کلیه راستم درد میکنه مصرف دارو را قطع کردم اما درد همچنان هست.میخاستم نظرتون را بدونم در مورد دارو مشاهده پاسخ دکتر
6
کمبود یا زیاد بودن چه مولفه هایی در خون، نشان از کم کاری کلیه دارن؟

کمبود یا زیاد بودن چه مولفه هایی در خون، نشان از کم کاری کلیه دارن؟ مشاهده پاسخ دکتر
7
خون درادرار

باسلام بنده ازحدوددوماه پیش با درددرناحیه کلیه راست مواجه شدم که بعدچندساعت ساکت شدتاحدود دوهفته بعدش که احساس درد شدیددرناحیه مقانه به همراه خون درادرار داستم به پزشک مراجعه کردم که بعداز ازمایش ادرار معلوم شدکه سنگ کلیه دارم بعداز ایتپن تاریخ هرچندوقت یکبار در ادرارم شاعدخون بودم که این اواخرشدیدترشده بعداز مراجعه به وزشک وازمایش خون مشخص شد که خونم نرماله مساله ای که باعث نگرانی میشه اینه که دردی از خون درادرار ندارم وائدازه سنگم دومیلی متره که خیلی خفیفه وخون درادرارم زمانی خیلی پررنگ میشه که درنعرض گرماباشم وچون ساکن مناطق گرمسیرم زیاداتفاق میفته ضمن تشکر منتظرتوضیحات جنابعالی دراین موردم مشاهده پاسخ دکتر
8
کراتینین 1.44

با عرض سلام
آقایی هستم 53 ساله که اخیر آزمایش دادم و متوجه شدم کراتینین 1.44 هست
آیا نیاز به پیگیری هست و امکان داره بفرمائید دلیلش چی میتونه باشه
نتیجه کامل آزمایش به پیوست تقدیم می گردد.
سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
9
کراتینین

باسلام
پدرخانمم کراتنین خونش 3.5هستش بدنش خیلی ضعیف شده بزور راه میره خواهش میکنم بهم بگین چکارش کنین
مشاهده پاسخ دکتر
10
اهدا کلیه

سلام من 43 سالمه وسیگار می کشم ایا میتونم کلیه اهدا کنم مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 40 بعدی »