دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

عدد قند خون نرمال چند است؟(+جدول)

قند خون اگر کنترل نشود می تواند باعث سکته مغزی و بیماری قلبی شده و حتی به سیستم عصبی فرد آسیب برساند. دانستن محدوده قند خون نرمال می تواند به بیمار کمک کند تا بهتر بتواند سطح قند خون خود را کنترل کند.

در این مقاله دکتر عصمت قانعی متخصص داخلی شما را با عدد قند خون نرمال آشنا می کند. قند خون و فشار خون بالا دو عامل اصلی ابتلا به بیماری های کلیوی است. در صورت بالا بودن قند خون فرد ممکن است حتی بینایی خود را از دست بدهد. بنابراین لازم است در مورد قند خون نرمال و محدوده قند خون دیابتی بیشتر بدانیم. در ادامه به طور مختصر در مورد قند خون صحبت می کنیم.  توجه کنید که اطلاعات داده شده کلی است و برای تعیین محدوده قند خون نرمال هر بیمار، لازم است که به پزشک خود مراجعه کند. در صورتی که بیماری کلیوی دارید حتما تحت نظر نفرولوژیست بوده و به توصیه های او توجه کنید.

محدوده قند خون نرمال و دیابتی

برای اکثر افراد سالم، قند خون نرمال در محدوده زیر است.

  • بین ۷۲ تا ۱۰۸ mg/dL ناشتا
  • کمتر از ۱۴۰ mg/dL دو ساعت بعد از غذا

برای کسانی که دیابت دارند سطح قند خون ایده آل در محدوده زیر است.

  • قبل از وعده غذایی ۷۰ تا ۱۲۶ mg/dL برای افرادی که دیابت نوع ۱ و ۲ دارند.
  • بعد از وعده غذایی کمتر از ۱۶۲ mg/dL برای بیماران دیابتی نوع ۱ و کمتر از ۱۵۳ mg/dL برای بیماران دیابتی نوع ۲

قند خون طبیعی

محدوده قند خون برای تشخیص دیابت

معیارهای تشخیص دیابت و پیش دیابت مطابق جدول زیر است. یعنی بعد از آزمایش قند خون می توانید به کمک این جدول متوجه شوید که آیا دیابت دارید یا نه. البته حرف آخر را پزشک می زند و باید با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

نوع آزمایشطبیعیپیش دیابتیدیابتی
تصادفیکمتر از ۲۰۰ mg/dL۲۰۰ mg/dL به بالا
ناشتاکمتر از ۱۰۸ mg/dL۱۰۸ تا ۱۲۵ mg/dL۱۲۶ mg/dL به بالا
۲ ساعت بعد از غذاکمتر از ۱۴۰ mg/dL۱۴۰ تا ۱۹۹ mg/dL۲۰۰ mg/dL به بالا

قند خون افراد سالم

همانطور که گفتیم، برای اکثر افراد سالم، قند خون در محدوده زیر است.

  • بین ۷۲ تا ۱۰۸ mg/dL ناشتا
  • کمتر از ۱۴۰ mg/dL دو ساعت بعد از غذا

قند خون بعد از ناشتا چقدر باید باشد؟

نتیجه آزمایش قند خون بعد از ناشتا نتایج زیر را نشان می دهد.

طبیعی: تقریبا بین ۷۰ تا ۱۰۰ mg/dL

پیش دیابتی: بین ۱۰۱ تا ۱۲۶ mg/dL

دیابتی: بیشتر از ۱۲۶ mg/dL

قند خون نرمال غیر ناشتا

اگر منظور آزمایش قند خون به صورت تصادفی است که اگر نتیجه آزمایش کمتر از ۲۰۰ mg/dL باشد مقدار طبیعی است. بیشتر از این مقدار دیابتی است و باید بررسی شود. اگر منظور Non-Fasting باشد کمتر از ۱۰۰ mg/dL مقدار طبیعی است. آزمایش non-fasting معمولا به آزمایش قند خون قبل از وعده های غذایی غیر از صبحانه اطلاق می شود.

قند خون لب مرز

قند خون لب مرز یا همان پیش دیابت محدوده ای بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ mg/dL است . به این معنی که سطح قند خون به اندازه ای نیست که بتوان به آن دیابت گفت اما از سطح طبیعی بالاتر است. این وضعیت شما را در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری قلبی عروقی قرار می دهد.

علائم واضح و روشنی برای پیش دیابت وجود ندارد.  بنابراین شما ممکن است مبتلا به آن باشید و آن را ندانید. برخی از افراد مبتلا به پیش دیابت ممکن است برخی از نشانه های دیابت یا حتی مشکلات ناشی از دیابت را داشته باشند. معمولا با آزمایش قند خون متوجه می شوید که در معرض دیابت هستید. اگر دچار دیابت هستید، باید هر یک سال و یا دو سال احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را بررسی کنید.

محققان توصیه می کنند که با کاهش هفت درصدی وزنتان تا ۵۸% از احتمال ابتلا به دیابت نوع دو کاسته می شود. همچنین ورزش متوسط (مانند راه رفتن سریع) برای ۳۰ دقیقه در روز و پنج روز در هفته از احتمال ابتلا به این بیماری می کاهد.

قند خون نرمال در بارداری

قند خون نرمال در بارداری

کنترل قند خون یکی از مهم ترین عوامل در دوران بارداری است. کنترل دقیق قند خون، به شانس بارداری موفق کمک می کند. کنترل دیابت برای افراد مبتلا به دیابت که  حامله می شوند و همچنین افرادی که در دوران بارداری دچار دیابت می شوند، اهمیت دارد. حدود ۲ تا ۴ درصد زنان در دوران بارداری به طور موقت مبتلا به دیابت بارداری می شوند. هشت هفته اول دوره بارداری بسیار مهم است بنابراین توصیه می شود که قبل از بارداری و در طول بارداری به دقت میزان قند خون کنترل شود.

زنانی که در دوران بارداری دچار دیابت می شوند، در ابتدا با ورزش و رژیم غذایی سعی می شود که قند خون را کنترل کرد. اگر سطح قند خون هنوز بالا بود ممکن است از قرص یا تزریق انسولین استفاده شود. گفته می شود که دیابت در طول بارداری می تواند احتمال تولد نوزادان بزرگتر را افزایش دهد. کنترل قند خون بیشتر برای سلامتی مادر دارای اهمیت است.

معمولا به مادر توصیه می شود که با نظر پزشک ورزش کند. همچنین در رژیم غذایی خود نمک کمتر استفاده کرده و بیشتر از سبزیجات و میوه در رژیم غذایی خود بهره بگیرد.

قند خون نرمال ناشتا در بارداری کمتر از ۹۵ و قند نرمال ۱ساعت بعد از ۷۵گرم گلوکز کمتر از ۱۴۰ و قند نرمال دو ساعت بعد از ۷۵ گرم گلوکز کمتر از ۱۲۰ می باشد.

قند خون بارداری برای خانم های زیر بیشتر اتفاق می افتد.

  • خانم های بالای سی سال
  • خانم هایی با وزن بالا
  • خانم هایی که دخانیات مصرف می کنند.
  • خانم هایی که سابقه تولد فرزندان بیشتر از ۴٫۵ کیلوگرم را دارند.

قند خون در کودکان

میزان قند خون نرمال در کودکان

قند خون نرمال در کودکان با افراد بالغ تفاوتی ندارد.

خلاصه مطالب

قند خون طبیعی ناشتا کمتر از ۱۰۰ و قندغیرناشتا طبیعی کمتر از ۱۸۰ می باشد (بسته به نوع آزمایش و نظر پزشک تا ۲۰۰ هم می تواند نرمال باشد). قند خون نرمال در کودکان با افراد بالغ تفاوتی ندارد.

قند ناشتا بالاتر و مساوی ۱۲۶ یعنی دیابت.

قند خون ناشتا بین ۱۰۰تا ۱۲۵ و غیر ناشتا بین ۱۴۰ تا ۱۹۹ یعنی پیش دیابت (پره دیابت).

قند خون ناشتا بالاتر و مساوی  ۱۲۶ و غیر ناشتا بالاتراز۲۰۰ یعنی دیابت.

قند خون نرمال ناشتا در بارداری کمتر از ۹۵ و قند نرمال ۱ساعت بعد از ۷۵گرم گلوکز کمتر از ۱۴۰ و قند نرمال دو ساعت بعد از ۷۵ گرم گلوکز کمتر از ۱۲۰ می باشد.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
قند خون

باسلام و خسته نباشید ببخشید بنده دوهفته پیش با ۱۳ ساعت ناشتایی ازمایش قند خون انجام دادم که نتیجه اش ۹۲ بود .اما چون فکر کردم ناشتاییم زیاد بوده امروز تست خون هم انجام دادم که با ۱۲ ساعت حدودا ناشتایی بود‌اما نتیجه اش ۱۰۳ بود. ایامن الان دیابت دارم یا طبیعی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
پیوندکلیه

سلام خانم دکترمن میخام یکی ازکلیه هامو اهداکنم میخاستم راهنمایم کنید کجابایدبرم چیکاربایدبکنم مشاهده پاسخ دکتر
5
نفریت اینترستشیال

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
بنده مبتلا به نفریت اینترستشیال هستم و علاوه بر این نارسایی قلب هم دارم (EF=30).
در حال حاضر داروهای (لوزارتان-آمیلودیپین-آلوپورینول-کونکور-نفروویت) استفاده می کنم.
باتوجه به اینکه در شهر بنده مشاور تغذیه و متخصص نفرولوژی وجود ندارد و برای معالجه چندصد کیلومتر را باید طی کنم ، میخواستم در صورت امکان توصیه پزشکی و یک رژیم غذایی مناسب رو برای بنده معرفی کنید.
باتشکر و دعای خیر
مشاهده پاسخ دکتر
6
دفع پروتئین

سلام
مادر من 76 سال دارند و فشار خون و دیابت کنترل شده دارند.با انجام سه ازمایش در یک ماه میزان پروتئین در ادرار از میزان trace به +1و +2 تغییر پیدا کرده و خون هم در ادرار +1 بوده.و در ازمایش اخر گلوکوز هم +2 بوده.بعد از ان ازمایش ادرار 24 ساعته پروتئین 171 و کراتین 0.6 و حجم ادرار 800 بوده
نظر شما رو درباره این ازمایش میخواستم بدونم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
میزان کراتین برای تشخیص لزوم دیالیز

سلام
پدر من 60 سال دارند
کراتین ایشان حدود یک ماه و نیم پیش 47 بود که پس از ده روز آزمایش 42 بود
فشار ایشان هم عموما کمی بالا و حدود 14 است
پس از آن دکتر گفتند که باید برای دیالیز لوله (دستگاه) را در دست ایشان قرار دهند تا اگر به صورت اورژانسی نیاز به دیالیز بود اماده باشد
ما یک ماه زمان خواستیم که شاید کراتین پایین تر از 4 بشود
ایشان ابتدای امسال یک سکته خفیف مغزی هم داشته اند که همان روز اول صورت و دست و پایشان بسیار بهبود یافتند دیابت و فشار هم دارند

سوال اول: آیا با کراتین بالای 4 دیالیز لازم است؟
سوال دوم: آیا تغذیه و ورزش خاصی بزای کاهش کراتین وجود دارد چون در فضای وب مطالب زیادی هست و کمی گمراه کننده است گاهی

نکته آخر: عمه من حدود هشت سال پیش پیوند کلیه داشتند
مشاهده پاسخ دکتر
8
سنگ کلیه وادرارخونی

باسلام بنده حدودسه ماه پیش درکلیه راستم احساس دردشدیدی داشتم که بعدچندساعت رفغ شد حدودیک ماه بعدازاون جریان احساس دردشدیدی توی مثانه کردم همراه باخونریزی رفتم ازمایش،ادراردادم که مشخص شدسنگ دارم بعدازاون جریان مکررادچارادرارخونی میشم که بدون درده ادرارم مواقعی که گرما بهم میخوره خونی میشه که باچشم قابل دیدنه رفتم دکترازمایش خون دادم که گفت مشکلی نداری سونوگرافیمم یه سنگ سه میل درکلیه سمت راست نشون میده بعضی اوقاتم دنده سمت چپم دردمیگیره ازشماخواهش میکنم راهنمایی بفرماییدکه علت چی میتونه باشه مشاهده پاسخ دکتر
9
داروی فنوباربیتال برکلیه

سلام،من 23سالمه.حدود 3سال است که مشکل کلیه دارم،(سوزش ادرار،عفونت کلیه،شن)اخرین مرتبه که دکتر رفتم گفتن کلیه م شن سازشده و کلیه سمت چپم یک مقدار ورم داره ومقداری شن درحالب مونده.وداروی سنکل تجویز کردن.درضمن من بیماری صرع دارم ولی دوسال دارو مصرف نمیکردم،اما الان که داروی فنوباربیتال مصرف کردم همزمان احساس میکنم کلیه راستم درد میکنه مصرف دارو را قطع کردم اما درد همچنان هست.میخاستم نظرتون را بدونم در مورد دارو مشاهده پاسخ دکتر
10
کمبود یا زیاد بودن چه مولفه هایی در خون، نشان از کم کاری کلیه دارن؟

کمبود یا زیاد بودن چه مولفه هایی در خون، نشان از کم کاری کلیه دارن؟ مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 41 بعدی »