دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

کدام یک خطرناک تر است، کیست ساده کلیه یا کلیه پلی کیستیک؟

افرادی که کیست ساده کلیه دارند کیسه هایی در کلیه خود دارند که مایع درون کلیه داخل آن ها قرار دارد. یک یا چند کیست ممکن است در یک یا هر دو کلیه وجود داشته باشد.

علت دقیق کیست های ساده کلیه شناخته نشده است، اما با افزایش سن احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود. کیست ساده کلیه به ندرت باعث ایجاد مشکل می شود و از بیماری کلیوی پلی کیستیک که در خانواده ها شایع است متفاوت است و می تواند جدی تر باشد.

تشخیص کیست ساده کلیه

در اغلب موارد، کیست ساده کلیه علائم ایجاد نمی کند و معمولا نیازی به درمان نیست. با این حال، در بعضی موارد، کیست های ساده کلیه می توانند بزرگ شوند و موجب درد خفیف در پشت، پهلو یا بالای شکم شوند.

این کیست ها همچنین ممکن است دچار عفونت شوند که باعث درد، تب و حساسیت می شوند. این کیست ها ممکن است بترکند که باز هم باعث درد می شوند. کیست ساده کلیه به ندرت به کلیه ها آسیب می رساند و یا توانایی عملکرد آنها را کاهش می دهد.

برای تشخیص کیست ساده کلیه معمولا از سونوگرافی، سی تی اسکن و یا MRI استفاده می کنند. آزمایش خون و ادرار هم ممکن است از شما خواسته شود تا بررسی کنند که آیا این کیست ها بر عملکرد کلیه شما تاثیر گذاشته است یا نه.

اگر این کیست ها خطری نداشت نفرولوژیست شما ممکن است این بیماری را رصد کند تا مطمئن شود که در آینده خطری نخواهد بود.

مراقبت از کلیه

درمان کیست ساده کلیه

کیست های ساده کلیه ای که از جریان نرمال خون و یا ادرار جلوگیری می کنند ممکن است نیاز به جراحی به نام اسکلروتراپی داشته باشند. جایی که کیست با استفاده از یک سوزن دراز، با اولتراسوند هدایت می شود.

سپس کیست تخلیه و با محلول حاوی الکل پر می شود تا آن را سخت کند. اسکلروتراپی معمولا به صورت سرپایی با بی حسی موضعی انجام می شود.

اگر از این روش برای درمان استفاده شود، نیازی به گذراندن یک شب در بیمارستان نیست. اگر کیست ها بزرگتر باشند ممکن است از لاپروسکوپی استفاده شود که ممکن است یک یا دو روز در بیمارستان بستری شوید.

بنابراین کیست کلیه معمولا خطر خاصی برای کلیه و دیگر اعضای بدن ایجاد نمی کند. درد و سایر علائم ناشی از آن هم قابل کنترل است و نگرانی خاصی ندارد.

اما بیماری کلیه پلی کیستیک ارثی است و متفاوت از کیست کلیه ساده است که در ادامه صحبت هایی در مورد آن خواهیم داشت.

کلیه پلی کیستیک

بیماری کلیوی پلی کیستیک (PKD) باعث ایجاد کیست های متعدد در کلیه ها می شود. این کیست ها از مایع پر شده اند. اگر تعداد کیست ها بیش از حد شوند و یا اندازه آن ها خیلی بزرگ شوند، کلیه ها می توانند آسیب ببینند.

کیست های PKD می توانند به آرامی جای بخش بزرگی از کلیه را بگیرند و منجر به کاهش عملکرد کلیه و نارسایی کلیه شود.

بیماری PKD می تواند بر سایر اعضای بدن علاوه بر کلیه تاثیر بگذارد. افراد مبتلا به PKD ممکن است در کبد، پانکراس، طحال، تخمدانها و روده بزرگ کیست داشته باشند.

کیست ها در این اندام ها معمولا باعث مشکلات جدی نمی شوند، اما در برخی افراد ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. بیماری کلیوی پلی کیستیک همچنین می تواند مغز یا قلب را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر PKD بر مغز تاثیر بگذارد، می تواند باعث ایجاد آنوریسم شود که در نهایت منجر به سکته مغزی و یا حتی مرگ می شود. بیماری PKD بر روی قلب هم می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

بیماری کلیه پلی کیستیک

علائم بیماری کلیه پلی کیستیک

اکثر افراد  تا ۳۰ یا ۴۰ سالگی علامتی ندارند. اولین علائم و نشانه های قابل توجه عبارتند از:

 • درد پشت و یا پهلو
 • بزرگ شدن شکم
 • خون در ادرار
 • عفونت مکرر مثانه و یا کلیوی
 • فشار خون بالا

فشار خون بالا شایع ترین علامت PKD است. گاهی اوقات ممکن است بیماران دچار سردرد شدید شوند که این به خاطر فشار خون بالا است و یا پزشکان ممکن است فشار خون بالا را  طی یک معاینه فیزیکی معمولی تشخیص دهند.

از آنجا که فشار خون بالا می تواند باعث آسیب کلیه شود، درمان آن بسیار مهم است. در واقع، درمان فشار خون بالا می تواند به کاهش یا حتی جلوگیری از نارسایی کلیه کمک کند.

لرزش یا تپش در سینه

حدود ۲۵٪ از بیماران PKD به اصطلاح دارای دریچه فلاپی در قلب هستند و ممکن است در سینه خود درد حس کنند.

این علائم تقریبا همیشه خود به خود ناپدید می شوند، اما ممکن است اولین نشانه PKD در بیماران باشد.

تشخیص بیماری کلیوی پلی کیستیک

سونوگرافی یک روش ساده، قابل اعتماد و در دسترس برای تشخیص PKD است. اگر بیمار بیشتر از ۴ سال سن داشته باشد و سونوگرافی آن نرمال باشد احتمالا PKD ندارد. ممکن است سی تی اسکن و MRI  هم برای تشخیص خواسته شود. معمولا از MRI برای بررسی حجم کیست ها و بزرگی آن ها استفاده می شود.

آیا همه کسانی که بیماری کلیوی پلی کیستیک دارند دچار نارسایی کلیه می شوند؟

خیر اینگونه نیست. حدود ۵۰ درصد از افراد مبتلا به PKD نارسایی کلیه را در سن ۶۰ سالگی تجربه می کنند و حدود ۶۰ درصد از آن ها نارسایی کلیه را در سن ۷۰ سالگی دارند. افراد مبتلا به نارسایی کلیوی به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز دارند. عوامل زیر خطر ابتلا به نارسایی کلیه را افزایش می دهند از جمله:

 • جنسیت مرد
 • بیماران با فشار خون بالا
 • بیماران مبتلا به پروتئین و خون در ادرار
 • زنان با فشار خون بالا که بیش از سه بارداری داشته اند

درمان بیماری کلیوی پلی کیستیک چیست؟

تا کنون درمان قطعی برای این بیماری وجود نداشته است. گرچه برخی درمان ها برای کاهش سرعت رشد آن پیشنهاد شده است. برخی تحقیقات نوشیدن آب زیاد و اجتناب از نوشیدن نوشیدنی های حاوی کافئین را باعث کاهش رشد کیست ها می دانند.

درد کلیه

در عین حال، بسیاری از درمان های حمایتی را می توان برای کنترل علائم، کمک به کند شدن رشد کیست ها، و کمک به جلوگیری یا کم کردن عملکرد کلیه در افراد مبتلا به PKD کمک می کند:

 • کنترل دقیق فشار خون
 • درمان سریع با آنتی بیوتیک در صورت عفونت مثانه یا کلیه
 • دارو برای کنترل درد (با پزشک خود صحبت کنید که داروهایی که برای بیماری کلیوی مضر نیستند چه چیزهایی می تواند باشد)
 • یک سبک زندگی سالم با توقف سیگار کشیدن، ورزش، کنترل وزن و کاهش مصرف نمک
 • مصرف مقدار زیاد آب
 • اجتناب از نوشیدنی های کافئین دار

چه کسی در معرض خطر ابتلا به PKD است؟

بیماری PKD یک اختلال ارثی است که از طریق ژن به فرزندان منتقل می شود. ژن ها می توانند احتمال ابتلا به این بیماری را نیز مشخص کنند. بنابراین بیماران مبتلا به PKD ممکن است بهتر باشد که در صورت تمایل به بچه دار شدن با یک متخصص ژنتیک مشورت کنند.

آیا زنان مبتلا به PKD می توانند باردار شوند؟

حدود هشتاد درصد زنان مبتلا به PKD بارداری موفق و بدون حادثه ای خواهد داشت. گرچه خانم هایی که فشار خون بالا دارند و عملکرد کلیه آن ها کاهش پیدا کرده اند ممکن است بیشتر با مشکلاتی در مورد خود و نوزادشان دچار شوند.

زنان مبتلا به PKD با فشار خون بالا به احتمال ۴۰٪ مبتلا به toxemia می شوند. این اختلال برای مادر و کودک خطرناک است و ممکن است ناگهان و بدون هشدار اتفاق بیفتد.

بنابراین، تمام زنان مبتلا به PKD، به ویژه کسانی که دارای فشار خون بالا هستند، باید در دوران بارداری تحت نظر پزشک خود باشند.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
فشار خون

سلام من هفته ۱۸ دوران حامله گی مو میگذرونم مدتیه در بهداشت فشارمو چک می کنن یا ۱۳ یا ۱۴ بوده ولی وقتی خودم تو خونه میگیرم ۱۰ تا ۱۲ نوسان داره الان نمیدونم واقعا چه جوری بفهمم فشارم چنده هر چند رژیم هم رعایت می کنم و نمک و ترشی و شوری و کنسرو اصلا نمیخورم مشاهده پاسخ دکتر
4
فشار خون بالا

با عرض سلام و ادب خدمت خانم دکتر قانعی
بزرگوار، مادر من 63 سال سن دارد. حدود 15 سال است دارای فشار خون بالای 14 است و بعضی مواقع به 19 هم می رسد. داروی فشار خون لوزار مصرف می کنند و فشارشان پایین نمی آید لذا از جنابعالی استدعا دارم ما را در این زمینه راهنمایی بفرمائید. با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
قند خون

باسلام و خسته نباشید ببخشید بنده دوهفته پیش با ۱۳ ساعت ناشتایی ازمایش قند خون انجام دادم که نتیجه اش ۹۲ بود .اما چون فکر کردم ناشتاییم زیاد بوده امروز تست خون هم انجام دادم که با ۱۲ ساعت حدودا ناشتایی بود‌اما نتیجه اش ۱۰۳ بود. ایامن الان دیابت دارم یا طبیعی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
پیوندکلیه

سلام خانم دکترمن میخام یکی ازکلیه هامو اهداکنم میخاستم راهنمایم کنید کجابایدبرم چیکاربایدبکنم مشاهده پاسخ دکتر
7
نفریت اینترستشیال

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
بنده مبتلا به نفریت اینترستشیال هستم و علاوه بر این نارسایی قلب هم دارم (EF=30).
در حال حاضر داروهای (لوزارتان-آمیلودیپین-آلوپورینول-کونکور-نفروویت) استفاده می کنم.
باتوجه به اینکه در شهر بنده مشاور تغذیه و متخصص نفرولوژی وجود ندارد و برای معالجه چندصد کیلومتر را باید طی کنم ، میخواستم در صورت امکان توصیه پزشکی و یک رژیم غذایی مناسب رو برای بنده معرفی کنید.
باتشکر و دعای خیر
مشاهده پاسخ دکتر
8
دفع پروتئین

سلام
مادر من 76 سال دارند و فشار خون و دیابت کنترل شده دارند.با انجام سه ازمایش در یک ماه میزان پروتئین در ادرار از میزان trace به +1و +2 تغییر پیدا کرده و خون هم در ادرار +1 بوده.و در ازمایش اخر گلوکوز هم +2 بوده.بعد از ان ازمایش ادرار 24 ساعته پروتئین 171 و کراتین 0.6 و حجم ادرار 800 بوده
نظر شما رو درباره این ازمایش میخواستم بدونم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
9
میزان کراتین برای تشخیص لزوم دیالیز

سلام
پدر من 60 سال دارند
کراتین ایشان حدود یک ماه و نیم پیش 47 بود که پس از ده روز آزمایش 42 بود
فشار ایشان هم عموما کمی بالا و حدود 14 است
پس از آن دکتر گفتند که باید برای دیالیز لوله (دستگاه) را در دست ایشان قرار دهند تا اگر به صورت اورژانسی نیاز به دیالیز بود اماده باشد
ما یک ماه زمان خواستیم که شاید کراتین پایین تر از 4 بشود
ایشان ابتدای امسال یک سکته خفیف مغزی هم داشته اند که همان روز اول صورت و دست و پایشان بسیار بهبود یافتند دیابت و فشار هم دارند

سوال اول: آیا با کراتین بالای 4 دیالیز لازم است؟
سوال دوم: آیا تغذیه و ورزش خاصی بزای کاهش کراتین وجود دارد چون در فضای وب مطالب زیادی هست و کمی گمراه کننده است گاهی

نکته آخر: عمه من حدود هشت سال پیش پیوند کلیه داشتند
مشاهده پاسخ دکتر
10
سنگ کلیه وادرارخونی

باسلام بنده حدودسه ماه پیش درکلیه راستم احساس دردشدیدی داشتم که بعدچندساعت رفغ شد حدودیک ماه بعدازاون جریان احساس دردشدیدی توی مثانه کردم همراه باخونریزی رفتم ازمایش،ادراردادم که مشخص شدسنگ دارم بعدازاون جریان مکررادچارادرارخونی میشم که بدون درده ادرارم مواقعی که گرما بهم میخوره خونی میشه که باچشم قابل دیدنه رفتم دکترازمایش خون دادم که گفت مشکلی نداری سونوگرافیمم یه سنگ سه میل درکلیه سمت راست نشون میده بعضی اوقاتم دنده سمت چپم دردمیگیره ازشماخواهش میکنم راهنمایی بفرماییدکه علت چی میتونه باشه مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 41 بعدی »