دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

وقتی بیماری لوپوس کلیه را درگیر می کند…

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که می تواند به پوست، مفاصل کلیه و سایر اندام صدمه بزند. در این مقاله به بررسی انواع لوپوس، روش های تشخیص و درمان بیماری لوپوس می پردازیم.

بیماری لوپوس مزمن به این معنی است که علائم و نشانه های بیماری، طولانی تر از شش هفته و اغلب برای سال ها با بیمار خواهند بود.

به بخشی از بدن که با ویروس، باکتری و بیماری ها (مهاجمان خارجی مانند آنفولانزا) مبارزه می کند، سیستم ایمنی بدن می گویند. معمولا سیستم ایمنی بدن ما پروتئینی به نام آنتی بادی تولید می کند تا از بدن ما در برابر مهاجمان محافظت کند.

در لوپوس، برای سیستم ایمنی بدن مشکلاتی ایجاد می شود. در لوپوس سیستم ایمنی بدن شما نمی تواند تفاوتی بین مهاجمان خارجی و بافت های سالم بدن قائل شود، به همین دلیل سیستم ایمنی بدن آنتی بادی هایی تولید می کند که  باعث حمله و نابود کردن بافت سالم بدن می شوند.

در لوپوس، بدن آنتی بادی هایی را تولید می کند که این آنتی بادی ها، به بافت های سالم بدن مانند کلیه حمله می کنند. این بیماری باعث التهاب، درد و آسیب در بخش های مختلف بدن می شود.

 چند نکته در مورد لوپوس

بیماری لوپوس واگیردار نیست. شما این بیماری را از کسی نمی گیرید و به کسی منتقل نمی کنید.

بیماری لوپوس سرطان نیست. سرطان یک بیماری ناشی از سلول های بدخیم و غیر طبیعی است که به سرعت رشد می کنند و به بافت های اطراف گسترش می یابند.

اما لوپوس یک بیماری خود ایمنی است. با این حال، برخی از درمان های لوپوس ممکن است شامل کاهش سیستم ایمنی بدن باشند که در شیمی درمانی نیز استفاده می شوند.

✔ لوپوس هیچ ربطی به HIV و یا ایدز ندارد. برعکس ایدز، در لوپوس سیستم ایمنی بیش از حد فعال است.

✔ بیماری لوپوس می تواند از خفیف تا خطرناک باشد و همیشه باید توسط یک پزشک درمان شود. با درمان مناسب، اکثر افراد مبتلا به لوپوس می توانند زندگی مناسبی داشته باشند.

✔ بیشتر بیماران مبتلا به لوپوس زنان هستند و بیشتر بیماران در سن ۱۵ تا ۴۴ سالگی درگیر این بیماری می شوند.

انواع لوپوس

✅ لوپوس سیستمیک اریتماتوز

یکی از انواع لوپوس، لوپوس سیستمیک اریتماتوز است که شایعترین نوع بیماری لوپوس است. لوپوس سیستمیک می تواند خفیف یا شدید باشد. برخی از عوارضی که برای بیماری لوپوس به وجود می آید به صورت زیر است:

  • التهاب کلیه که به لوپوس نفریت و یا لوپوس کلیه معروف است. لوپوس نفریت بر توانایی کلیه در دفع مواد زائد اثر می گذارد و ممکن است در انتها منجر به دیالیز و یا پیوند کلیه شود.
  • التهاب سیستم عصبی و مغز که می تواند باعث مشکلات حافظه، سردرد و سکته مغزی شود.
  • التهاب در رگ های خونی مغز که می تواند باعث تب بالا، تشنج و تغییرات رفتاری شود.
  • سفت شدن عروق که می تواند منجر به حمله قلبی شود.

بیماری لوپوس

✅ لوپوس پوستی

یکی دیگر از انواع لوپوس، لوپوس پوستی است که فقط محدود به پوست است.

لوپوس کلیه

همانطور که اشاره شد، بیماری لوپوس باعث می شود که سیستم ایمنی بدن به اعضای سالم هم حمله ور شود و نتواند تفاوتی بین مهاجمان نظیر ویروس ها و اعضای بدن قائل شود.

لوپوس سیستمیک و یا SLE شایعترین نوع لوپوس است که به کلیه هم آسیب وارد می کند. بنابراین لوپوس سیستمیک که منجر به تاثیرگذاری به کلیه شود را لوپوس کلیه و یا لوپوس نفریت می گویند. گفته می شود حدود ۶۰% بیماران مبتلا به لوپوس، دچار مشکلات کلیوی می شوند.

دلیل ابتلا به بیماری لوپوس

بسیاری از دانشمندان معتقدند که لوپوس در پاسخ به ترکیبی از عوامل در داخل و خارج از بدن، از جمله هورمون ها، ژنتیک و مشکلات زیست محیطی اتفاق می افتد.

ممکن است عفونت ها، ویروس ها، مواد شیمیایی سمی یا آلاینده ها (بخار اتومبیل، دود کارخانه) در ایجاد بیماری لوپوس نقش داشته باشد.

مردان و زنان در هر سنی و نژادی مبتلا به لوپوس می شوند. با این حال، حدود ۹۰ درصد افراد مبتلا به لوپوس خانم ها هستند.

تشخیص لوپوس کلیه

احتمالا برای تشخیص لوپوس نفریت آزمایش هایی از شما خواسته می شود، از جمله:

❇ آزمایش ادرار برای بررسی میزان پروتئین در ادرار

❇ آزمایش خون برای بررسی میزان پروتئین و کلسترول، بررسی GFR شما تا در مورد عملکرد کلیه شما آگاهی حاصل شود.

❇ حداقل یک بار در طول بیماری شما، آنتی بادی ضد فسفولیپید و آنتی بادی های ضد هسته ای (ANA) بررسی می شود.

❇ بیوپسی کلیه

علائم و عوارض کلیوی لوپوس

التهاب نفرون ها (ساختارهای داخل کلیه  که خون را فیلتر می کنند) گلومرولونفریت یا نفریت نامیده می شود. نفریت لوپوس اصطلاحی است که وقتی لوپوس سبب التهاب در کلیه ها می شود، باعث می شود نفرون ها به درستی نتوانند مواد زائد را از خون دفع کنند و یا مایع بدن شما را کنترل کنند. بیماری کلیه علائم مبهمی دارد، بنابراین بسیار مهم است که به صورت مرتب آزمایش خون و ادرار توسط این بیماران صورت بگیرد.

برخی از علائم لوپوس نفریت عبارتند از:

☑ وجود خون در ادرار

☑ وجود پروتئین در ادرار

☑ تورم در ناحیه پا، مچ و یا اطراف چشم

☑ افزایش وزن

☑ فشار خون بالا

☑ تکرر ادرار به خصوص در شب

درمان بیماری

درمان بیماری لوپوس

لوپوس با داروهایی که عملکرد سیستم ایمنی بدن شما را کاهش می دهند، درمان می شود. این داروها شامل داروهای استروئید (کورتیکواستروئید) و داروهای ضد مالاریا هستند. شرایط هر بیمار متفاوت است و نفرولوژیست شما یک درمان مناسب را برای شخص شما تجویز خواهد کرد. برخی از روش های درمان لوپوس عبارتند از:

#کورتیکواستروئیدها و داروهای سرکوب کننده ایمنی

این داروها برای کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن (سیستم دفاع بدن شما) و جلوگیری از حمله گلومرول ها به آنها استفاده می شود.

#مهارکننده های ACE و ARB ها

داروهای فشار خون هستند که برای کاهش دفع پروتئین و کنترل فشار خون استفاده می شوند.

#دیورتیک ها

این داروها به بدن شما کمک می کنند تا مایع اضافی از بدن شما دفع شود و تورم ناشی از آن کاهش پیدا کند. این داروها همچنین می توانند برای کاهش فشار خون شما نیز استفاده شوند.

#تغییرات تغذیه ای

بسته به شریط شما، پزشک ممکن است بعضی از تغییرات رژیم غذایی مانند کاهش نمک (سدیم) و پروتئین را به شما توصیه کند.سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
رژیم غذایی بیماران فشار خون
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به فشار خون چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
2
رژیم غذایی بیماران سنگ کلیه
مهم

رژیم غذایی مناسب برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه چیست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
فشار خون

سلام من هفته ۱۸ دوران حامله گی مو میگذرونم مدتیه در بهداشت فشارمو چک می کنن یا ۱۳ یا ۱۴ بوده ولی وقتی خودم تو خونه میگیرم ۱۰ تا ۱۲ نوسان داره الان نمیدونم واقعا چه جوری بفهمم فشارم چنده هر چند رژیم هم رعایت می کنم و نمک و ترشی و شوری و کنسرو اصلا نمیخورم مشاهده پاسخ دکتر
4
فشار خون بالا

با عرض سلام و ادب خدمت خانم دکتر قانعی
بزرگوار، مادر من 63 سال سن دارد. حدود 15 سال است دارای فشار خون بالای 14 است و بعضی مواقع به 19 هم می رسد. داروی فشار خون لوزار مصرف می کنند و فشارشان پایین نمی آید لذا از جنابعالی استدعا دارم ما را در این زمینه راهنمایی بفرمائید. با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
قند خون

باسلام و خسته نباشید ببخشید بنده دوهفته پیش با ۱۳ ساعت ناشتایی ازمایش قند خون انجام دادم که نتیجه اش ۹۲ بود .اما چون فکر کردم ناشتاییم زیاد بوده امروز تست خون هم انجام دادم که با ۱۲ ساعت حدودا ناشتایی بود‌اما نتیجه اش ۱۰۳ بود. ایامن الان دیابت دارم یا طبیعی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
6
پیوندکلیه

سلام خانم دکترمن میخام یکی ازکلیه هامو اهداکنم میخاستم راهنمایم کنید کجابایدبرم چیکاربایدبکنم مشاهده پاسخ دکتر
7
نفریت اینترستشیال

با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
بنده مبتلا به نفریت اینترستشیال هستم و علاوه بر این نارسایی قلب هم دارم (EF=30).
در حال حاضر داروهای (لوزارتان-آمیلودیپین-آلوپورینول-کونکور-نفروویت) استفاده می کنم.
باتوجه به اینکه در شهر بنده مشاور تغذیه و متخصص نفرولوژی وجود ندارد و برای معالجه چندصد کیلومتر را باید طی کنم ، میخواستم در صورت امکان توصیه پزشکی و یک رژیم غذایی مناسب رو برای بنده معرفی کنید.
باتشکر و دعای خیر
مشاهده پاسخ دکتر
8
دفع پروتئین

سلام
مادر من 76 سال دارند و فشار خون و دیابت کنترل شده دارند.با انجام سه ازمایش در یک ماه میزان پروتئین در ادرار از میزان trace به +1و +2 تغییر پیدا کرده و خون هم در ادرار +1 بوده.و در ازمایش اخر گلوکوز هم +2 بوده.بعد از ان ازمایش ادرار 24 ساعته پروتئین 171 و کراتین 0.6 و حجم ادرار 800 بوده
نظر شما رو درباره این ازمایش میخواستم بدونم
ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
9
میزان کراتین برای تشخیص لزوم دیالیز

سلام
پدر من 60 سال دارند
کراتین ایشان حدود یک ماه و نیم پیش 47 بود که پس از ده روز آزمایش 42 بود
فشار ایشان هم عموما کمی بالا و حدود 14 است
پس از آن دکتر گفتند که باید برای دیالیز لوله (دستگاه) را در دست ایشان قرار دهند تا اگر به صورت اورژانسی نیاز به دیالیز بود اماده باشد
ما یک ماه زمان خواستیم که شاید کراتین پایین تر از 4 بشود
ایشان ابتدای امسال یک سکته خفیف مغزی هم داشته اند که همان روز اول صورت و دست و پایشان بسیار بهبود یافتند دیابت و فشار هم دارند

سوال اول: آیا با کراتین بالای 4 دیالیز لازم است؟
سوال دوم: آیا تغذیه و ورزش خاصی بزای کاهش کراتین وجود دارد چون در فضای وب مطالب زیادی هست و کمی گمراه کننده است گاهی

نکته آخر: عمه من حدود هشت سال پیش پیوند کلیه داشتند
مشاهده پاسخ دکتر
10
سنگ کلیه وادرارخونی

باسلام بنده حدودسه ماه پیش درکلیه راستم احساس دردشدیدی داشتم که بعدچندساعت رفغ شد حدودیک ماه بعدازاون جریان احساس دردشدیدی توی مثانه کردم همراه باخونریزی رفتم ازمایش،ادراردادم که مشخص شدسنگ دارم بعدازاون جریان مکررادچارادرارخونی میشم که بدون درده ادرارم مواقعی که گرما بهم میخوره خونی میشه که باچشم قابل دیدنه رفتم دکترازمایش خون دادم که گفت مشکلی نداری سونوگرافیمم یه سنگ سه میل درکلیه سمت راست نشون میده بعضی اوقاتم دنده سمت چپم دردمیگیره ازشماخواهش میکنم راهنمایی بفرماییدکه علت چی میتونه باشه مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 41 بعدی »