دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

دو آزمایش ساده برای بررسی سلامت کلیه

هر کسی در هر زمانی ممکن است دچار بیماری کلیوی شود. اگر بیماری کلیوی در اوایل شکل گیری تشخیص داده شده و درمان شود، می توان از بدتر شدن آن جلوگیری کرد و یا حداقل سرعت رشد بیماری را کاهش داد. به همین دلیل بررسی سلامت کلیه ضروری است.

در این مقاله دکتر عصمت قانعی ، متخصص داخلی شما را با دو آزمایش ساده برای بررسی سلامت کلیه آشنا می کند.

اکثر افراد مبتلا به بیماری های کلیوی در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل مهم است که بتوان از طریق آزمایش آن را تشخیص داد. با دو آزمایش ساده برای بررسی سلامت کلیه آشنا شوید.

دو آزمایش رایج برای بررسی سلامت کلیه ، ACR و GFR است. آزمایش GFR معیاری برای اندازه گیری عملکرد کلیه است و از طریق آزمایش خون انجام می شود.

با توجه به نتیجه آزمایش GFR، مرحله بیماری کلیوی بیمار تعیین می شود. به طور کلی ۵ مرحله برای بیماری کلیوی وجود دارد. بنابراین با ACR از مرحله بیماری خود مطلع شوید. اما ACR با آزمایش ادرار تعیین می شود. با ACR از میزان آلبومین (یک نوع پروتئین) در ادرار خود مطلع می شوید. آلبومین بیش از حد در ادرار شما یک نشانه اولیه آسیب کلیه است.

سرطان کلیه

تست ادرار به اسم ACR

تست ACR مخفف “نسبت آلبومین به کراتینین” است. میزان آلبومین در ادرار شما از طریق آزمایش ACR بررسی خواهد شد.

آلبومین یک نوع پروتئین است. بدن شما نیاز به پروتئین دارد. اما آلبومین باید در خون باشد نه در ادرار. وجود پروتئین در ادرار شما ممکن است به این معنی باشد که کلیه های شما خون را به اندازه کافی فیلتر نمی کنند.

این قضیه می تواند نشانه ای برای بیماری اولیه کلیه باشد. اگر آزمایش ادرار شما برای پروتئین مثبت بود، آزمایش باید تکرار شود تا نتایج را تایید کند. سه نتیجه مثبت در طول سه ماه یا بیشتر نشانه بیماری کلیوی است.

آزمایش خون برای برآورد GFR بیمار

برای تخمین GFR، از شما آزمایش خون گرفته می شود تا میزان کراتینین در خون شما مشخص شود. کراتینین مواد زائدی است که از بافت عضلانی می آید. هنگامی که کلیه ها آسیب دیده اند، آنها برای دفع کراتینین از خون شما دچار مشکل می شوند.

تست کراتینین تنها اولین قدم است. بعد، نتیجه کراتینین را در فرمول ریاضی که وابسته به سن، نژاد و جنسیت است قرار می دهند تا تخمینی از نرخ فیلتراسیون گلومرولی (GFR) شما به دست آید. عدد GFR به نفرولوژیست شما می گوید که کلیه های شما چطور کار می کنند. با متخصص کلیه خود در مورد لزوم انجام تست GFR مشورت کنید. 


پرسش از دکتر