دکتر عصمت قانعی فوق تخصص کلیه
متخصص داخلی و فوق تخصص نفرولوژی

علائم نارسایی کلیه و بهترین روش درمان آن

کلیه ها بدن را در تعادل نگه می دارند و مواد زائد و آب اضافی را از بدن دفع می کنند، به ساخت سلول های قرمز خون کمک کرده و فشار خون را کنترل می کنند. هنگامی که نارسایی کلیه دارید، به این معنی است که کلیه شما آسیب دیده است و این کارهای مهم را به خوبی انجام نمی دهد.

داشتن نارسایی کلیه به این معنی است که ۸۵-۹۰٪ از عملکرد کلیه شما از دست رفته است. کلیه شما به اندازه کافی کار نمی کند تا شما را زنده نگه دارد.

هیچ درمانی برای نارسایی کلیه وجود ندارد، اما با برخی روش ها، امکان زندگی طولانی وجود دارد. داشتن نارسایی کلیه به معنی تمام شدن زندگی نیست بلکه افراد مبتلا به نارسایی کلیه، فعال زندگی می کنند و همچنان کارهایی را که دوست دارند در زندگی انجام می دهند.

چه چیزی باعث نارسایی کلیه می شود؟

کلیه ها می توانند از یک آسیب جسمی مانند تصادف یا یک بیماری مانند دیابت، فشار خون بالا یا سایر اختلالات آسیب دیده باشند. فشار خون بالا و دیابت شایع ترین علت  نارسایی کلیه هستند.

نارسایی کلیه یک شبه اتفاق نمی افتد. این بیماری نتیجه نهایی از دست رفتن تدریجی عملکرد کلیه است. در واقع،  بعضی افراد حتی نمی دانند که بیماری کلیوی دارند تا زمانی که کلیه ها کارایی خود را از دست می دهند. از آنجایی که افراد مبتلا به بیماری کلیوی اولیه ممکن است علامتی نداشته باشند بنابراین ممکن است زمانی متوجه شوند که کلیه ها تقریبا از کار افتاده باشند. علائم بیماری کلیوی معمولا در اواخر بیماری ظاهر می شوند.

کلیه

وقتی کلیه ها از دست می روند چه اتفاقی می افتد؟

کلیه های سالم دفع زباله ها و مایع اضافی را از خون بر عهده دارند. اما هنگامی که کلیه شما مشکل داشته باشد، مواد زائد و مایع اضافی در خون شما جمع می شود و شما را بیمار می کند. در این صورت ممکن است  برخی از علائم زیر دیده شود.

☑ حالت تهوع

☑ مشکل خواب

☑ کم اشتهایی

☑ ضعف

☑ خستگی

☑ خارش

☑ کاهش وزن

☑ گرفتگی عضلات (به خصوص در پاها)

☑ تورم پاها یا مچ پا

☑ کم خونی

هنگامی که درمان نارسایی کلیه شروع می شود، علائم شما بهبود می یابد و شما احساس بهتری خواهید داشت.

درمان نارسایی کلیه

دو روش دیالیز و پیوند کلیه برای نارسایی کلیه وجود دارد. دیالیز یا پیوند کلیه برخی از کارهای کلیه آسیب دیده شما را انجام می دهد و ضایعات و مایع اضافی از بدن شما دفع می شود. بنابراین بسیاری از علائم اشاره شده از بین می رود و شما احساس بهتری خواهید داشت.

دو نوع دیالیز می تواند انجام شود که شامل همودیالیز و دیالیز صفاقی است. هر دوی این دو دیالیز مواد زائد و مایع اضافی را از خون شما حذف می کنند.

پیوند کلیه عمل جراحی است که طی آن یک کلیه سالم در بدن شما گذاشته می شود.

بهترین درمان برای نارسایی کلیه

شما باید هنگام انتخاب درمان نارسایی کلیوی به مواردی از جمله شیوه زندگی، سن، بیماری و یا هر مشکل بهداشتی دیگر دقت کنید تا بتوانید در مورد درمان بهتر تصمیم بگیرید. اینکه شما یک دوست یا فامیلی داشته باشید که به شما کلیه اهدا کند و اینکه آیا این دوست شرایط لازم برای اهدا را دارد و یا اینکه کلیه اهدایی برای شما مناسب خواهد بود مهم است. اینکه بدن شما شرایط انجام عمل جراحی را داشته باشد همگی مهم هستند. بنابراین باید چیزهای زیادی را در نظر بگیرید. تصمیم شما باید بیشتر از تاریخچه پزشکی شما و نظر پزشکتان باشد. همچنین باید بر اساس آنچه که شما و خانواده تان می خواهید، تصمیم بگیرید. مطالعه و آگاهی در مورد گزینه های درمان شما به شما کمک خواهد کرد که تصمیم درستی بگیرید که کدام یک برای شما بهتر است. بنابراین در مورد درمان با متخصص کلیه خود و خانواده مشورت کنید تا به بهترین تصمیم برسید.

آیا نیاز به مصرف دارو یا رژیم خاصی دارم؟

به احتمال زیاد شما باید مواردی را در رژیم غذایی خود رعایت کنید. متخصص کلیه یک برنامه درمان مناسب برای شما در نظر می گیرد. برنامه درمان شما ممکن است شامل مصرف دارو، محدود کردن نمک، محدود کردن غذاهای خاص، ورزش و غیره باشد. شما همچنین برای درمان هر گونه مشکلات بهداشتی دیگری که از جمله فشار خون بالا یا دیابت، نیاز به درمان دارید. رژیم غذایی در هر یک از افراد متفاوت است و لازم است در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

دقت کنید که بیماری کلیه معروف به بیماری خاموش است و تا رسیدن به مرحله پیشرفته آن علامت خاصی ندارد. بنابراین لازم است شما به صورت دوره ای از سلامت کلیه خود آگاه شوید. برای این موضوع لازم است آزمایش خون و ادرار بدهید تا GFR و کراتنین شما بررسی شود. لطفا این موضوع را به خصوص در سنین بالاتر جدی بگیرید. اگر دیابت یا فشار خون دارید بیشتر به کلیه خود توجه کنید. سیگار نکشید، مشروبات الکلی مصرف نکنید، میوه و سبزیجات را حتما جزء اصلی رژیم غذایی خود قرار دهید. از کلیه های خود مراقبت کنید. 


پرسش از دکتر